WordPress İçin En İyi Güvenlik Kodu (Captcha) Eklentileri

Bir web siteniz varsa, sitenizi spam yorumlardan, istenmeyen kullanıcılardan ve botlardan korumanız gerekir. Bunlara karşı koruma için sitenizdeki yorum, kayıt vb önemli formlara bir güvenlik kodu(captcha) doğrulaması ekleyebilirsiniz.

Captcha işlemi sizin makine olup olmadığınızı test eden basit bir testtir. WordPress ile kullanabileceğiniz en iyi Captcha eklentilerine bakalım.

1. Google Captcha (reCAPTCHA)

google-recaptcha
Bu eklentiyi kullanabilmek için öncelikle Google hesabınızla oturum açmanız ve sitenizi kaydetmeniz gerekiyor. Sitenizi kaydettikten sonra size verilecek Site Key ve Secret Key bilgilerini eklentinin ayarlar sayfasında ilgili alanlara girmelisiniz. Bu eklenti ile kayıt formu, yorum formu ve giriş formu gibi tüm standart formlarda koruma sağlayabilirsiniz.

Eklenti için: https://wordpress.org/plugins/google-captcha/
Google Recaptcha kayıt için: https://www.google.com/recaptcha/intro/index.html

2. SI-CAPTCHA Anti-Spam

si-captcha-for-wordpress
SI-CAPTCHA Anti-Spam Wordpress için ünlü Captcha eklentilerinden biridir. Alıştığımız gibi Gösterilen resimdeki karakterleri yazınız şeklinde çalışmaktadır. Wordpress’te bulunan tüm standart formları destekler ve WPMU, Akismet, BuddyPress uyumludur.

Eklenti için: https://wordpress.org/plugins/si-captcha-for-wordpress/

3. Captcha by BestWebSoft

captcha-by-bestwebsoft
Captcha by BestWebSoft diğer bir ünlü eklentidir. İnsanları botlardan ayırabilmek için karışık harfler içeren resimler yerine basit matematik problemlerini kullanır. Eklentinin ayarlar sayfasından matematik problemlerinin ne kadar karmaşık olabileceği kontrol edilebilir. Ayrıca isterseniz güvendiğiniz IP adreslerini Whitelist sayfasında girebilirsiniz.

Eklenti için: https://wordpress.org/plugins/captcha/

4. Captcha Bank

captcha-bank
Captcha Bank botlar tarafından çözülmesi zor olan kodlar hazırlamanızı sağlayan güçlü bir eklentidir. Diğer eklentilerin aksine captcha kodlarını özelleştirebilmeniz için size bir çok seçenek sunar.

Eklenti için: https://wordpress.org/plugins/captcha-bank/

5. Blue Captcha

blue-captcha
Blue Captcha oldukça fazla özelleştirme seçeneği sunan güçlü bir eklentidir. 7 farklı zorluk derecesinden birini seçebilir  ya da kendiniz bir zorluk derecesi ayarlayabilirsiniz. Eklenti ile formların kullanımlarını kayıt altına alabilir, yapılan işlemleri görebilirsiniz. Blocking sekmesinden ise IP adreslerini engelleyebilirsiniz.

Eklenti için: https://wordpress.org/plugins/blue-captcha/

6. Conditional CAPTCHA

wp-conditional-captcha
Listedeki diğer eklentilerin aksine, Conditional Captcha eklentisi belirtilen şartlar sağlandığı zaman doğrulama kodunu sormaktadır. Temel seviyede, eğer kullanıcı giriş yapmamışsa ya da daha önce onaylanmış bir yorumu bulunmuyorsa captcha kodu sorulacaktır. Ayrıca isterseniz sadece Akismet eklentisi ile spam olarak işaretlenmiş bir yorum varsa gözükecek şekilde eklentiyi ayarlayabilirsiniz.

Görüldüğü gibi eklenti farklı bir kullanım sunmakta. Eğer sitenizin sürekli kullanıcılarını rahatsız etmeyen bir eklenti kullanmak isterseniz bu eklentiye bir şans verebilirsiniz.

Eklenti için: https://wordpress.org/plugins/wp-conditional-captcha/

7. Math Captcha

math-captcha
İsminden de anlaşılacağı gibi, Math Captcha eklentisi dört işlem kullanılarak çözülen basit matematik problemleri ile doğrulama işlemi yapan bir eklentidir. Standart WordPress formlarına, BBPress ve Contact Form 7 eklentileri ile oluşturulan formlara uygulanabilir. Eklentinin ayarlar sayfasından her form için ayrı bir ayar yapabilirsiniz.

Eklenti için: https://wordpress.org/plugins/wp-math-captcha/

8. HumanCaptcha by Outerbridge

humancaptcha
HumanCaptcha diğer eklentilerden farklı olarak resimler ve matematik problemleri yerine sorular soran bir eklentidir. Bu soruların cevapları doğru verildiğinde testi geçebilirsiniz. Eklenti yüklendiğinde bir kaç soru hazır şekilde gelir. İsterseniz siz de kendi soru ve cevaplarınızı ekleyebilirsiniz.

Eklenti için: https://wordpress.org/plugins/humancaptcha/

Sizde sitenizde Captcha eklentisi kullanıyor musunuz?

Kaynak: https://www.maketecheasier.com/captcha-plugins-wordpress/

3 Yorum

  1. en iyisi Captcha by BestWebSoft eklentisi sitenizi de yormayacaktır.

  2. Uğurlu Bal

    web sitemde Really Simple CAPTCHA eklentisini kullanıyorum

  3. merhaba
    hazırlamış olduğunuz içerik çok güzel olmuş. emeğinize sağlık.
    ben çok sayıda captcha eklentisi kullanmama rağmen en iyi eklentinin Google captcha eklentisi olduğunu söylemek isterim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.