Kurumsal Web Sitelerinde Olması Gereken Yedi Özellik

kurumsal-website

Bugünün iş hayatında, her şirket sağlam bir çevrimiçi yapıya sahip olmalıdır. Bu yazıda kurumsal web sitelerinde olması gereken yedi özelliğe bakalım.

1 – Kendinize Ait Bir Alanadı
Geocities ve Tripod gibi bazı ücretsiz hosting servisleri size ücretsiz bir alanadı sunarlar fakat bu kendi isimlerinin bir uzantısı gibi gözükür. Profesyonel bir görünüme sahip olmak istiyorsanız kesinlikle kendinize ait bir alanadına sahip olmanız gerekiyor.

Etkili bir alanadı hatırlanması kolay olmalı ve çok uzun olmamalıdır. Şart olmamakla birlikte içinde anahtar kelimeler olması arama motorlarında bulunmanız konusunda yardımcı olabilir fakat gerekli değildir. Alanadını alırken .com uzantılı olması hatırlanması açısından kolaylık sağlar. Diğer uzantılara sahip bir alanadınız varsa ve insanlar alanadınızı hatırlayamazsa ilk deneyecekleri .com uzantılı siteye girmek olacaktır. Bu da sizin siteniz yerine rakiplerinizin sitesine trafik sağlar.

2 – Güvenilir Hosting
Bir çok şirket ilk web sitesini oluştururken ücretsiz hosting servislerini daha cazip buluyorlar. Aslında bu oldukça kötü bir fikir. Ücretsiz servisler çok fazla kapalı kalma süresine sahiptir, ziyaretçiler için yavaş sayfa yüklemesi sunarlar, verdikleri özellikler azdır ve teknik destek yok denecek kadar azdır. Sağlam bir hosting firmasının ise iyi bir müşteri hizmetleri departmanı vardır ve oldukça iyi özellikler sunarlar. Bunun size maliyeti ise ortalama 150-250 TL arası olacaktır. Hosting firmanızın kalitesi web sitenizi ve dolayısıyla ziyaretçilerinizi doğrudan etkileyecektir.

3 – Alanadınız Üzerinden Bir E-Posta Adresi
Ücretsiz bir e-posta adresi kullanmak (Gmail, Hotmail, Yahoo vb.) profesyonelce olmayan bir görüntü sunabilir
Hosting hizmetini aldığınız şirket alanadınıza tanımlı e-posta hizmeti verecektir. Oluşturulabilecek e-posta adresi sayısı aldığınız hizmete ve seçtiğiniz pakete göre değişkenlik gösterebilir. Kaç e-posta adresine ihtiyacınız olduğunu göz önünde bulundurup hosting paketini uygun şekilde seçmeniz gerekecektir.

4 – Düzgün Web Sitesi Tasarımı
Potansiyel müşterilerinizin bir çoğu şirketiniz hakkındaki ilk izlenimlerini web sitenize girdiklerinde elde edeceklerdir. Sitenizin görünümü bu ziyaretçilerinizin ilk izlenimlerinin olumlu ya da olumsuz olması için oldukça önemli bir etkendir. Düzgün tasarlanmış bir web sitesi ile potansiyel müşterilerinizin gözünde işinize verdiğiniz önemi ön plana çıkartabilirsiniz. Ancak görünüm tek başına yeterli bir etken değildir. Site içeriği de bu konuda oldukça önemlidir.

5 – Basit Yönlendirmeler
Ziyaretçileriniz web sitesi içinde gezinirken aradıklarını kolayca bulmalı ve bu konuda mümkün olduğunca az sorunla karşılaşmalıdır. Dikkat etmeniz gereken bir kural, her sayfanın en fazla iki tıklama ile ulaşılabilir olmasıdır. Büyük web sitelerinde bu kurala uymak pek mümkün olmayabilir fakat şunu unutmayın ki ne kadar çok tıklama o kadar az ziyaretçi anlamına gelecektir. Sayfalar mantıklı şekilde gruplanmış olmalıdır. Ziyaretçi bir linke tıkladığında o linkte ne ile karşılacağını az çok bilmelidir.

6 – İletişim İçin Kolay Bir Yöntem
Bir çok web sitesi bir sayfa içinde basit bir iletişim formu hazırlar. İletişim formları ziyaretçiler için oldukça kolay bir yöntemdir fakat bunun yanında e-posta adresinizin de aynı sayfada bulunması gereklidir.

7 – Arama Motorları Tarafından Kolayca Indekslenen Bir Web Sitesi
Bir web sitesinin tasarımı arama motoru sıralamasında önemli bir role sahiptir. Fakat bunun yanında bazı temel kurallara uyarak arama motorlarının işini kolaylaştırabilirsiniz.

Düzgün kodlanmış XHTML ilk adımdır. Şu etiketleri kullanmak arama motorlarının sitenizi tanımasını kolaylaştıracaktır: title, keywords (meta), description (meta), başlık etiketleri(h1,h2 vb.) ve alt etiketi (resimler için).

Site içinde Flash ve JavaScript kullanımının aşırı olması arama motorlarının site içeriğini almasını zorlaştırır. CSS tabanlı tasarım içeriğin bulunması yönünden daha kolay ve daha hızlıdır. Ayrıca CSS tabanlı tasarım diğerlerine oranla daha az karmaşıktır.

Kaynak:
http://www.vandelaydesign.com/business-website-must-haves/

Yorumlar

Henüz yorum yok. Neden tartışmaya başlamıyorsun?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.