Büyük dosyalar göndermek için web siteleri

E-Posta ile dosya paylaşımı hepimizin gün içinde yaptığı standart işlerden bir tanesi. Dokümanlar, klasörler, fotoğraflar vs. Fakat burada en büyük engel paylaşılan dosyaların bir kaç MB ile sınırlı olması ve bir çok e-posta servisinin dosya boyutu olarak 10 MB sınırlaması olması… Göndereceğiniz dosya boyutu büyükse dosyalarınızı nasıl paylaşacaksınız?

Neyse ki, büyük boyutlu dosya paylaşımı için bir çok ücretsiz web sitesi bulunuyor. Dosyalarınızı güvenli ve kolay bir şekilde web sitelerine yükleyerek paylaşabilirsiniz.

Büyük boyutlu dosya paylaşım sitelerinden bir kaç tanesini yazımızda listeledik.

1. WeTransfer

WeTransfer, büyük dosya paylaşımı konusunda oldukça ünlü bir sitedir. 2GB’a kadar boyutu olan dosyalar ücretsiz olarak paylaşılabilir. Siteyi kullanırken yapmanız gereken; göndereceğiniz dosyayı/dosyaları seçmek, göndereceğiniz kişinin ve kendinizin e-posta adresini yazmak ve Aktar butonuna basarak dosyayı göndermek…

wetransfer

Yüklenen dosyaları yirmi farklı e-posta adresine gönderebilirsiniz. Plus olarak belirtilen ücretli sürüme geçtiğinizde aylık 12$ ya da yıllık 120$ ödüyorsunuz. Buna bağlı olarak tek seferde gönderebileceğiniz dosya limiti 20GB’a çıkıyor. Gönderileriniz şifre korumalı yapabiliyorsunuz ve sınırsız depolama kapasitesine sahip oluyorsunuz.

2. MailBigFile

MailBigFile hem iş hem de kişisel ihtiyaçlar için ayrı planlar sunan başka bir dosya paylaşım servisidir. Ücretsiz olarak 2GB’a kadar dosya paylaşmanıza izin verir fakat dosya başına yirmi indirme sınırı bulunur. Dosyalar 10 gün boyunca sunucularda bekler ve sonrasında silinir.

MailBigFile

Kurumsal üyelik altında bir çok işe yarar özellik sunan servis, 20 GB’a kadar dosya yükleme imkanı veriyor. Şifre koruması, dosya takibi, marka ekleme, özel link SSL/AES şifreleme vb bir çok özellik kurumsal üyelik ile sunuluyor.

3. HighTail

HighTail aslında bir dosya işbirliği aracı olarak hizmet veriyor. Dosya ekleyecek kişi önce bir alan oluşturmalı ve tüm dosyaları bu alana yüklemelidir. Daha sonra bu alana erişim yetkisi olan herkes buradaki dosyaları düzenleyebilir ya da indirebilir. Ücretsiz versiyonda sadece iki alan oluşturma izni bulunmaktadır.

HighTail

Aylık 15$ ödeyerek sınırsız alan oluşturma ve şifre koruması, sınırsız dosya boyutu, dosya geçmişi, yorumlar vb. özelliklere sahip olabilirsiniz.

4. TransferBigFiles

İşletmenizde iyi bir hizmet almak için para öderim diyenlerdenseniz TransferBigFiles tercih edilebilir. Bu servis ücretsiz versiyonda 100MB dosya paylaşma imkanı sunsada, ücretli hesap ile 20 GB dosya paylaşımı yapabilirsiniz.

TransferBigFiles

İşletmeler, 1 TB’lık bir depolama alanı içinde 20 GB’lık dosya yükleme olanağı için aylık 45$ ödeme yapmalıdır. Böylece özel marka oluşturma, çeşitli bileşenler, dosyaların son kullanma zamanı olmaması, indirme takibi vb. ek özelliklere sahip olacaklar.

5. DropSend

Hem bireysel kullanıcıların hem de işletmelerin ihtiyaçlarına hitap eden çoklu planlar sunan ve zengin özelliklere sahip bir dosya paylaşım hizmetidir. DropSend ücretsiz seçeneğiyle, maksimum dosya boyutu sınırı 4GB ve ayda yalnızca beş yükleme imkanına sahip olursunuz.

DropSend

Kişisel kullanım için aylık 5$ ve 9$’lık iki ayrı ücretli plan bulunuyor. Her iki pakette de 8 GB dosya boyutu limiti sunuluyor. 5$ olan pakette aylık 15 olan dosya gönderim limiti, aylık 9$ olan pakette 45 olarak belirlenmiş. Profesyonel plan olarak aylık 19$, 45$ ve 99$ fiyatlı üç seçenek bulunuyor. Bu planlarda aylık dosya gönderim sınırlaması yok.

6. SendThisFile

SendThisFile, listemizdeki servisler içinde ücretsiz hizmeti olmayan tek sitedir. Starter isimli en düşük planda 25GB’a kadar dosya gönderimi istediğiniz kadar kullanıcıya aylık 4.95$’lık bir ücret karşılığında gönderilebilir. 500GB’lık dosya gönderimi sunan Enterprise isimli plan ise aylık 99.95$ gibi bir ücrete tabidir.

SendThisFile

Yüksek dosya limiti sunan bir servis arıyorsanız, SendThisFile web sitesini tercih edebilirsiniz. AES-256-bit şifreleme ile tüm dosya aktarımlarını şifreler.

2GB ya da daha düşük bir boyutta dosya paylaşacaksanız bu sitelerin hepsi işinizi görecektir. Fakat daha fazlasına ihtiyaç duyuyorsanız, ücretli planları tercih edebilirsiniz.

Kaynak: https://www.maketecheasier.com/share-large-files-online/

3 Yorum

  1. Wetransfer kullanıyodum ama alternatifleri olduğunu bilmiyordum bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim.

  2. Nurettin Sönmez

    Alternatifler iyi olmuş. Ama bunlar içinde en iyisi wetransfer ve Sendgb. https://www.sendgb.com ile 4GB’a kadar dosya gönderiliyor. Ayrıca sosyal sorumluluk kurumlarını destekliyor. Mailbigfile ile link olarak bile yükleme mümkün değil. Bilginize.

  3. ahmet

    Yazınızı google da arama yaparken gördüm. Artık wetransfer eskisi kadar kullanışlı değil. Üyelik veya doğrulama kodu olmadan gönderime izin vermiyor. üstelik hala 2 gb’ye kadar limit var. Önerim https://www.SendGB.com sitesidir. 5 gb’a kadar ücretsiz dosya gönderiliyor. Dosyalar 1 yıl saklanıyor. Doğrulama kodu veya üyelik istemiyor. Listenize bu siteyi de ekleyebilirsiniz. Ayrıca Firefox Send de güzel siteydi ama kapandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.