twitter api
1

twitter ile dosya paylaşmak

İnternet

twitter

Diyelim ki elinizde herkesin mutlaka görmesi gereken bir dosya var ve bunu twitter üzerinden paylaşmak istiyorsunuz. Bunun için ilk önce dosyayı bir siteye yada kendi sitenize yüklemelisiniz. İkinci aşama bu dosyanın linkini bir link kısaltma servisi kullanarak normalden daha kısa bir hale getirmelisiniz. Üçüncü aşamada ise bu linki twitter üzerinden paylaşmak kalıyor.

Ama bu işlemleri yapmak size zor geliyorsa ve daha kolay bir yöntem arıyorsanız aşağıda listelenen siteler işinizi görecektir.
Yazının devamı için tıklayın →

5

ASP ile Twitter İşlemleri 2

ASP

Twitter ile ilgili ilk yazının konusu Twitter’daki takip ettiğimiz kişi sayısını bulmaktı. Bu yazıda ise bir kişinin yazdığı son 5 yazının nasıl alındığını göreceğiz.

Bu örnekte ilkinden farklı olarak fazladan iki fonksiyon kullanmam gerekti. İlk fonksiyon alacağımız tarih değerlerini anlaşılır hale getirmek için, ikinci fonksiyon ise statünün içinde bulunan linkleri tıklanabilir hale getirmek için kullanılıyor.
Yazının devamı için tıklayın →

1

ASP ile Twitter İşlemleri 1

ASP

Mikroblog sitelerinin ön plana çıkmasındaki en büyük etken olarak Twitter gösterilebilir. Kullanıcılar durumlarını 140 karakterle anlatırken, arkadaş listesi oluşturarak diğer kullanıcıların yazdıklarını anlık olarak takip edebilmektedirler.

Twitter’ın oluşturduğu API’leri kullanarak Twitter üzerinde işlem yapan bir çok araç geliştirilmektedir.

API’leri kullanarak Twitter’dan bilgi çeken uygulamalar genelde PHP kullanılarak yazılıyor. Daha sonra ASP.Net geliyor. ASP ile yazılmış örnek ise pek bulunmuyor. Tabii ki bunun nedeni ASP’nin PHP ve ASP.Net kadar esnek bir dil olmaması…

Bu yazımızın konusu ASP kullanarak Twitter’daki takip ettiğimiz kişi sayısını bulmak olacak.

Twitter API’leri ile JSON ve XML olmak üzere iki farklı dosya türünde veri çekilebilir. Bu örnekte XML kullanılmıştır.
Yazının devamı için tıklayın →